TYPY I RODZAJE FARB

Typy i rodzaje farb

Nie tylko kolor malowanych ścian ma znaczenie, ale również rodzaj wybranej farby. Na rynku można znaleźć dzisiaj ogromną liczbę różnorodnych propozycji, dlatego zanim zdecydujesz się na wybranie jakiejś konkretnej, poznaj je wszystkie. Staraj się również nie wybierać farby tylko i jedynie ze względu na ciekawy kolor.

Czy tradycyjne farby wciąż istnieją?

Przyjęło się, że do malowania wnętrz wykorzystywane są tak zwane farby tradycyjne, jednak ich nazewnictwo jest dzisiaj bardzo umowne. Oczywiście wśród propozycji różnych producentów można znaleźć te oparte na lateksie oraz akrylu, jednak w przeważającej części przypadków produkty są urozmaicane dodatkowymi substancjami. Farby z dodatkiem żywicy akrylowej wykorzystywane są w zasadzie we wszystkich pomieszczeniach i ze względu na ten fakt uważane są za uniwersalne. Posiadają cały szereg zalet, począwszy od bezwonności, łatwego nakładania czy szybkiego schnięcia, aż do naprawdę wzorowej przyczepności, elastyczności i sporej wydajności. Są również uważane za całkiem przyjazne dla środowiska naturalnego.

Drugie z wymienionych, farby lateksowe, najchętniej wykorzystywane są w miejscach szczególnie mocno eksploatowanych, a więc w łazienkach, w kuchni lub w przedpokoju. Wykorzystywane są w takich właśnie miejscach ze względu na możliwość ich zmywania, co często okazuje się ich naprawdę ogromną zaletą. Są elastyczne i jednocześnie paro przepuszczalne, można je ścierać, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nawet to tych tradycyjnych farb czasem dorzucane są specjalne dodatki, mające wzmocnić ich najlepsze strony. Farba do ścian może zawierać na przykład silikon, dzięki któremu farba jest elastyczniejsza i odporniejsza na ścierania oraz zabrudzenia, może zawierać również na przykład drobinki srebra, stosowane bakteriobójczo na przykład w łazienkach, zapobiegające rozwojowi pleśni czy grzybów, a także teflon, zwiększający możliwości ochronne farby przed zabrudzeniami czy ścieraniem. Czasem dodawane są również cząsteczki ceramiczne, których zadaniem jest zabezpieczanie powierzchni ściany przed działaniem drobnoustrojów. Dodawany do farby krzemian umożliwia ścianie dysponowanie wodą, dowolne jej pochłanianie czy oddawanie.

Farby nowoczesne

Wśród tych uważanych za nowoczesne farb należy wymienić przede wszystkim winylowe emulsje, które błyskawicznie schną, rozprowadzają się bez najmniejszych problemów, są niezwykle trwałe i odporne, doskonale kryją. Nie nadają się jednak do zawilgoconych czy zaparowanych pomieszczeń, ponieważ nie przepuszczają pary wodnej. To jednak zaledwie niewielka część farb, jakie można znaleźć w sklepach.