KOLORY DO SYPIALNI

Kolory do sypialni

Sypialnia jest w naszym domu miejscem wyjątkowym i zdecydowanie najbardziej intymnym ze wszystkich. To dopiero tutaj możemy być naprawdę sobą, tutaj odpoczywamy po ciężkim dniu, tutaj jesteśmy sami przed sobą, bez makijażu, bez eleganckiego ubrania, bez udawania przed samym sobą. To miejsce, w którym potrzebujemy i poszukujemy wytchnienia, relaksu i pełnego odprężenia, miejsca, w którym będziemy spać, chorować, cieszyć się momentami spędzonymi z partnerem. I jest to miejsce z tych, których raczej nie pokazujemy osobom postronnym.

Wybieraj z głową

Właśnie kolory do sypialni powinny być wybierane całkowicie odpowiedzialnie. Nie wszystkie będą się nadawać ze względu na swoją intensywność czy ze względu na przekaz emocjonalny lub odczucia, jakie w nas wzbudza. Nie sprawdzi się tu gorąca, intensywna i energiczna czerwień czy bardzo mocny fiolet lub czerń. Każdy z tych kolorów ma nieodpowiedni ładunek emocjonalny, a dłuższe przebywanie w pomieszczeniu o tak głębokim kolorze może nas zwyczajnie zacząć irytować. A nie o to przecież chodzi w sypialni.

Najodpowiedniejsze kolory do sypialni

Sypialnia powinna mieć stonowane kolory, wyciszające, uspokajające, działające kojąco na człowieka po całym, ciężkim dniu pracy. Świetnie w tej roli sprawdzi się kolor niebieski, ponieważ to właśnie on uważany jest za ten, który przywraca zaburzoną harmonię, sprowadza sen i pomaga się zrelaksować i odprężyć. Kolor niebieski jednak nie tylko łagodzi wszelkie napięcia, ale także przypadnie do gustu osobom uduchowionym, ponieważ wzmaga kreatywność, pobudza ją, zwiększa intuicję. Ma także niebanalny wpływ na nasz organizm – patrzenie na kolor niebieski powoduje obniżenie się ciśnienia krwi, dzięki czemu łatwiej zasypiamy. Z tego też powodu pomaga w zasypianiu tym, którzy na co dzień mają z tym kłopot ze względu na zbytnią nadpobudliwość czy nerwowość. Kojarzony jest z czystością, ale również z czymś przyjemnym. Uważa się, że posiada również działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne i jest w stanie uśmierzyć ból.

Inne często stosowane kolory w sypialni

Modne kolory ścian do sypialni, które zdobyły popularność szczególnie w ostatnim czasie, to jasny, pudrowy oraz brudny róż, najczęściej stosowany w zestawieniu z białymi elementami. Sprawia, że pomieszczenie wygląda cukierkowo, ale przyjemnie i przytulnie, zachęcając do przebywania w nim. Innymi chętnie stosowanymi kolorami są beże oraz brązy, dające poczucie stabilizacji, ale nierzadko również powodujące tendencje do zamykania się w sobie.