KOLORY DO SALONU

Kolory do salonu

Salon jest zdecydowanie najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w całym naszym domu – to w nim przyjmujemy gości, to tutaj wyprawiamy wszystkie święta czy obchodzimy rodzinne uroczystości. To również nad wystrojem salonu i dobraniem odpowiedniej kolorystyki męczymy się najdłużej. Warto, aby przy wybieraniu farby do salonu nie zawsze kierować się jedynie obowiązującą modą, ale także słuchać siebie i swoich potrzeb, a kolorystykę dopasowywać do swojej własnej energii.

Co jest modne do salonu w tym sezonie?

Najmodniejsze kolory do salonu w tym sezonie wciąż są odważne i wymagają silnej osobowości, która by mieszkała w takim wnętrzu. Dlaczego? Otóż trendem wnętrzarskim są ciemne, granatowe kolory w połączeniu z materiałami o przyjemnej dotyku, miękkiej fakturze. Granat lub butelkowa zieleń to absolutny hit, jednak konieczne jest również odpowiednie dopasowanie do tego dodatków. Takie wnętrze będzie bardzo eleganckie, będzie zachęcało do skorzystania z miękkiej sofy, obitej welurem czy do zagłębienia się w pięknej, stylowej kanapie. Nie każdy jednak musi preferować takie wnętrze, nawet, jeśli sprawia wrażenie przytulnego.

Zawsze istnieje alternatywa

Kolory ścian w salonie nie muszą być ciemne, jeśli preferujesz zdecydowanie inny styl czy rodzaj pomieszczeń. Moda modą, ale we własnym mieszkaniu musisz czuć się tak dobrze, jak we własnej skórze. Alternatywą dla ciemnych barw są jasne, pastelowe, a jeszcze lepiej – białe lub szare ściany, zaaranżowane zgodnie ze stylem skandynawskim, wykorzystującym naturalne materiały oraz faktury kojarzące się z przyrodą i miejscem człowieka pośród niej. Ściany można wymalować na biało-szaro lub zastosować ozdobniki w postaci różnicujących pasków w innym kolorze.

Opcja trzecia: absolutny minimalizm

Jeśli cenisz sobie z kolei idealnie surowe, spartańskie wnętrza, w których znajduje się jedynie absolutne minimum wszystkiego, jedynym słusznym rozwiązaniem jest postawienie na śnieżną biel, ewentualnie przełamaną czernią. Takie wnętrza są niezwykle eleganckie, ale również zimne w wyrazie i raczej nowoczesne, niż przytulne.

Kolorystyczny misz-masz

Z kolei jeśli nie lubisz rutyny i wolisz przełamywać schematy, doskonałym rozwiązaniem dla ciebie będzie zastosowanie w salonie dwóch różnych kolorów, przy czym jeden powinien być tłem, drugi – dominantą. Unikaj stosowania dwóch intensywnych kolorów – dla oczu obserwatora może być to zwyczajnie za dużo. Mile widziane w nowoczesnych wnętrzach są również stosowane jedynie punktowo tematyczne fototapety, stanowiące wraz z odpowiednim kolorem farby niebywałą kompozycję.