FARBY DO ŚCIAN

Co mogą wyrażać farby do ścian?

Kolory, jakie stosujemy na naszych ścianach, powinny być odzwierciedleniem naszej osobowości oraz naszego gustu, a także naszych potrzeb. Każdy człowiek posiada pewien zestaw kolorów i odcieni, wśród których czuje się dobrze, a także zestaw przeciwny – barw, które powodują u niego negatywne uczucia, które przygnębiają. Tak samo jest z naszymi mieszkaniami – za pomocą kolorów możemy stworzyć maleńki, suwerenny kraj, w którym będziemy niepodzielnie panować lub stworzyć bezosobową przestrzeń, w której po prostu się przebywa, a nie mieszka.

Jakich kolorów używać?

Wybór odpowiedniej farby do mieszkania to rzecz podstawowa i najważniejsza. Nie bez powodu to właśnie kobiety najczęściej zabierają się za jej dobieranie – są wrażliwsze na zewnętrzne bodźce, a kolory traktują bardzo poważnie i bardzo emocjonalnie. Dlatego każde mieszkanie posiada swój niepowtarzalny klimat i atmosferę, od razu również wiadomo, do czyjego mieszkania przyszło się w odwiedziny.

Kolory do nas mówią

W zależności od tego, jakie mamy usposobienie czy stosunek do życia, możemy wykorzystać farby do ścian jako rodzaj manifestacji. Każdy kolor w psychologii coś oznacza i niesie za sobą specyficzny ładunek, za pomocą którego tworzymy nasze wnętrza.

czerwień i niebieski

I tak czerwień jest kolorem energii, pozytywnego nastawienia, motywacji, ale również wzmaga popęd płciowy, dlatego nie bez powodu jest stosowany w przybytkach rozkoszy, a w domowych zakątkach – jedynie w niewielkiej ilości, dla podkreślenia elementów wystroju czy zrobienia kontr dominanty kolorystycznej. Niebieski jest rodzajem przeciwieństwa do czerwieni, a jego zadaniem jest uspokajanie, nadawanie harmonii, jest w stanie załagodzić stany napięciowe czy stresowe, powodując, że złe emocje zwyczajnie z nas opadają. Co ciekawe, nie tyko odpręża, ale wywołuje brak apetytu.

biel i czerń

Biel i czerń, chociaż wydają się być najbardziej sugestywne, nie oddziałują na człowieka w żaden widoczny sposób. Kolory te wykorzystywane są jako kolory uniwersalne, szczególnie biel, chętnie stosowana w wynajmowanych mieszkaniach, w biurowcach czy wszędzie tam, gdzie chcemy wywołać wrażenie czystości i świeżości. Kombinacja tych dwóch kolorów jest dla nas emocjonalnie zupełnie obojętna, jednak uważana jest za elegancką i ponadczasową. Takie połączenia często stosowane są w nowoczesnych, nieco może minimalistycznie potraktowanych mieszkaniach. Podobnie rzecz ma się z pozostałymi kolorami – każdy z nich będzie coś do nas oraz o nas mówił naszym gościom.